Історія закладу освіти
Історія нашої школи веде свій відлік з початку ХХ ст. і пов'язана з іменами справжніх патріотів України - родиною Грушевських
Як все починалось ...
Стараннями знаменитого історика Михайла Грушевського і на гроші його батька на Пріорці з'явився один з перших навчальних комплексів , де зараз один з корпусів Академії муніципального управління.
Серед радянської забудови Куренівки та Пріорки ця велика блідо-жовта будівля відразу сприймається як щось з дореволюційної епохи: безпомилково впізнавані скошені згори вікна , велика садиба , маленький службовий флігель в тому ж стилі , що й основна будівля . Зараз тут - навчальний корпус Академії муніципального управління , а на фасаді - меморіальна дошка з прізвищем Грушевського та охоронна табличка «Училище 1910-1911 рр. . » .
Сергій Федорович Грушевський , чиїм ім'ям названо училище , ніколи його не бачив, та й у Києві прожив не так вже багато часу. Батько Михайла Грушевського народився в 1830 році в Чигирині в родині диякона, закінчив у Києві духовну академію і в 1859 році в статусі професора був направлений до Полтавської духовної семінарії. Стрімка кар'єра викладацька занесла Сергія Федоровича спочатку в Холм ( тут, у Польщі, у 1866 році і народився син Михайло), а потім на південь Росії: Кутаїсі, Ставрополь, Владикавказ ...
Однак і далеко від батьківщини Грушевські зберігали прихильність українській культурі, а раз у три роки у відпустку всією сім'єю вирушали на Київщину. Сергій Федорович помер у далекому Владикавказі в 1901 році в чині дійсного статського радника і заповів на накопичений за життя капітал заснувати училище (а чимало вдалося заробити випуском поширилася мало не по всій імперії зразкового підручника церковно - слов'янської мови) . «У тій частині міста, де проживає корінне малозабезпечене населення», як оголосив волю батька Михайло Грушевський.
У заповіті на розсуд спадкоємців було визначено два міста - чи то Владикавказ, чи то такий далекий Київ. Грушевські однозначно вирішили на користь нашого міста. На пошук ділянки, узгодження в думі пішов не один рік - лише в 1910 році почалося будівництво, частину коштів виділило місто .
Єдиною умовою Михайла Грушевського по архітектурі будівлі було оформлення фасадів в українському стилі - за проектом архітектора Василя Кричевського. Після дебатів думі довелося з цим погодитися - і Київ збагатився вельми нетривіальним з оформлення будівлею.
... Училище відкрилося в грудні 1911 року , і йому було присвоєно ім'я Сергія Федоровича. На першому поверсі розмістився дитячий сад , а на решті - цілих три змішаних парафіяльні училища на 456 учнів.
Михайло Грушевський не переставав стежити за долею училища: в 1914 році відстояв ім'я батька в назві - міністерство освіти намагалося позбавити училище імені Грушевського , можливо , через діяльність самого Михайла . Проте з початком Першої світової війни в 1914 році в будівлі розмістилися протезні майстерні , а для училища наймали тісні будівлі неподалік. Але вже в березні 1917 року Михайлу Грушевському , які проживали тоді в Москві , вдалося не тільки повернути училище в рідні стіни , а й запровадити викладання українською мовою.
Саме тут до 1988 року функціонувала наша школа.
Приміщення, де до 1988 р. знаходилася середня школа № 14
Нове приміщення школи
Школа сьогодні
В 1988 році середня школа № 14 разом з вчителями і учнями переїхала в нове приміщення на вулиці Макіївській, 5. Типове приміщення 80-х років минулого століття не вражало архітектурною привабливістю. Але весь педагогічний і учнівський колектив зробиле все можливе, щоб зберегти традиції школи.
Центральний вхід